Jdi na obsah Jdi na menu

Anglický Nový Rok

Anglický Nový Rok je svátek začátku nového roku. Podle celosvětově nejrozšířenějšího gregoranského kalendáře připadá na 1.ledna. V noci z 31. prosince na 1.ledna svět slaví konec roku a tak i začátek nového (Silvestr). Před Novým rokem si jednotlivci, rodiny i firmy posílají blahopřejné novoročenky, s hezkým či vtipným obrázkem a s přáním zdraví a štěstí v nadcházejícím roce. Nový rok je v Anglii, ale i v dalších zemích světa státní svátek.

Podle jiných kalendářů připadají oslavy nového roku na jiné dny: v gregoránském kalendáři ,který používá máloslavná církev, připadá Nový rok na 16. ledna podle gregoránského kalendáře.

Původně se počátek cyklu roku odvozoval od rovnodennosti či slunovratu stejně jako počátek dne a noci  je stanovoven různě..

 

 

 

 

Oslavy v Londýně

Asi největší poprask je okolo Silvestra v Londýně. Jeden z největších ohňostrojů můžete vidět přímo u London  na břehu Temdže v centru Londýna. Novoroční ohňostroj je opravdu velkolepou podívanou. Tento ohňostroj začíná až Big Ben odbije silvestrovskou půlnoc. Ohňostroj, kterému přihlíží tisíce lidí, je doprovázen hudbou, a pro lidi tak nabízí nezapomenutelnou show. Zajímavostí je, že je tento ohňostroj už od roku 2014 zpoplatněn 90 librami, které jsou však všichni ochotni zaplatit. Pokud se někdo tohoto ohňostroje nemůže zúčastnit, může jej shlédnout v přímém přenosu v televizi, což také mnoho anglických rodin dělá. Velké akce a večírky pořádají mnohé kluby i Londýnská O2 aréna.Na Nový rok se v Londýně pořádá takzvaný New Year's Day Darade. Tento tradiční průvod tvoří hudebníci, tanečníci, akrobati a alegorické vozy, které zaplaví centrum města. Slavnostní průvod začíná ve 12:00 na Micadilly a končí v 15:30 na Parliament Square. Celý den je spojen s bohatým kulturním programem, kterého se účastní také průvod s 10 000 účinkujícími z 20 zemí světa. Stejně, jako v jiných zemích světa, je v Anglii 1. leden vyhlášen jako státní svátek. Lidé si posílají přáníčka esemeskami, emaily i kartičkami.

 

 

Anglické zvyky na Silvestra

Silvestr v Anglii se slaví podobně jako u nás. Rodina i přátelé se schází, aby společně oslavili přechod z jednoho roku do toho nového. Na Silvestra Britové dodržují i některé zvyky. Mezi ty nejznámější patří "Four Foot" neboli Čtvrtá stopa. Tento zvyk dle tradice probíhá tak, že by na Nový rok měl jako první překročit práh domu mladý vysoký černovlasý muž s dárky v ruce, který do domu přinese štěstí. Jako dárky se většinou nosí sýry, pití nebo další delikatesy.

Při odbytí půlnoci se všichni Britové drží za ruce a zpívají tradiční hymnu nového roku, která se nazývá Auld Lang Syne. Tato píseň jim připomíná, že by pro nové přátele neměli zapomínat i na ty staré. 
Stejně jako Češi, i Britové si docela rádi dávají předsevzetí. Mezi ty nejčastější patří: přestat kouřit cigarety , zhubnout,ztloustnout, jíst více zdravě, více sportovat a utrácet méně peněz a nebo i více peněz.(Žít si dobře)

Oslavy Silvestra v USA

Největší oslavy Silvestra a Nového roku můžete najít v New Yorku na slavné Times Square. Právě zde se rok co rok sejdou tisícovky lidí, aby společně mohli sledovat obří světelnou kouli, která se spouští a přesně o půlnoci z ní vylétnou miliony malých konfet. Oslavy jsou spojeny i s hudebními vystoupeními různých hvězd světového formátu, poslechnout si můžete také úryvky ze slavných muzikálů. Následuje bohatý ohňostroj, který nabízí dech beroucí podívanou.